Raport. Rynek PRS w Polsce 2021

Jedyny raport, który podsumowuje rynek PRS w Polsce i analizuje go pod kątem inwestycyjnym, prawnym i podatkowym.

Wypełnij prosty formularz i pobierz raport

Raport

Raport

Inwestorzy coraz częściej patrzą w stronę sektora PRS. Łączny wolumen inwestycji w ten segment w I połowie 2021 roku wyniósł ponad 550 mln EUR. Nie stanowi on jeszcze konkurencji dla inwestycji w obiekty biurowe, magazynowe czy handlowe, ale z uwagi na dotknięcie tych właśnie sektorów najbardziej skutkami pandemii, zaczyna się kształtować jako stabilnie rosnąca alternatywa.

Ostatnie miesiące przyniosły w Polsce zwiększoną aktywność inwestorów, gdzie głównymi czynnikami napędzającymi rynek są ograniczona podaż produktów inwestycyjnych wysokiej jakości, a także ogromny potencjał polskiego rynku, mocno konkurencyjnego w stosunku do Europy Zachodniej. Skala inwestycji nabiera tempa, a transakcje zawarte w drugim kwartale2021 roku to m.in. umowa pomiędzy funduszem Heimstaden Bostad a Budimexem finalizująca zakup 2.500 lokali za ponad 300 mln EUR, a także umowa zawarta pomiędzy YIT – fińskim deweloperem a NREP – inwestorem z krajów nordyckich. Przedmiotem tej transakcji jest budowa i sprzedaż około 1.000 lokali na wynajem głównie w Warszawie, a oddanie do użytku pierwszych z nich zaplanowane jest na koniec 2022 roku.


Z uwagi na bardzo wczesny etap rozwoju tego sektora, informacje jakie o nim wszyscy mamy były rozproszone i wyrywkowe. Eksperci z firmy doradczej Knight Frank i kancelarii Dentons zebrali je w całość poddając analizie czynniki, które wpływają na jego rozwój, a teraz przekazujemy je wszystkim zainteresowanym, którzy chcą się dowiedzieć czym jest PRS i jak wykorzystać jego potencjał do wygenerowania zwrotów.Dlaczego powstał raport o rynku PRS w Polsce?


34

inwestycje PRS w Polsce oferują łącznie ponad 5.600 mieszkań

10%

istniejące akademiki są w stanie pokryć zapotrzebowanie 10%studentów

860 mln euro

zainwestowane w sektor mieszkaniowy w Polsce w 2019-2020

30,2%

populacji Unii Europejskiej wynajmowało mieszkania

550 mln euro

zainwestowane w sektor PRS w Polsce w I połowie 2021

Spis treści

Spis treści

Czym jest PRS? Jaki jest standard podaży w Polsce?

Rynek w liczbach. Strony procesu inwestycyjnego i ich rola. Porównanie stawek czynszu prywatnego i instytucjonalnego. Podaż rynku PRS w Polsce. Podaż mieszkań na wynajem w Polsce.

Definicje

Rynek inwestycyjny

Potencjał rozwoju sektora PRS w Polsce

Rynek PRS w Polsce

Niedobór mieszkań i gorsze niż w UE warunki mieszkaniowe. Polska na tle Europy. Deficyt mieszkań i przeludnienie. Rosnący poziom dochodu rozporządzalnego. Najem czy kredyt? Demografia. Ekonomia współdzielenia. Wykształcenie i wewnętrzna migracja. Akademiki. Obcokrajowcy jako najemcy.

Rynek PRS nabiera rozpędu. Transakcje w liczbach. Współczynnik rentowności inwestycji mieszkaniowych w Europie. Najwięksi gracze.

1

2

Transakcje na rynku PRS

Etap początkowy – określenie przedmiotu transakcji. Finansowanie i monitorowanie inwestycji. Odbiór projektu. Dokumentacja transakcyjna vs.bezpieczeństwo przedsięwzięcia

Kwestie planistyczne

Aspekty podatkowe nabywania nieruchomości mieszkaniowych w Polsce

Rozpoczęcie inwestycji. Wybór gruntów pod zabudowe. Klasyfikacja budynków przeznaczonych na inwestycje PRS. MPZP i realizacja inwestycji

Mieszkaniowe umowy najmu

Nowe przepisy prawne i nowe możliwości. Zabezpieczenie roszczeń. Charakterystyka umów najmu.

Autorzy raportu

Autorzy raportu

PARTNER,

DYREKTOR DZIAŁU RYNKÓW KAPITAŁOWYCH


E: krzysztof.cipiur@pl.knightfrank.com

KRZYSZTOF CIPIUR

PARTNER

ZESPÓŁ NIERUCHOMOŚCI


E: piotr.staniszewski@dentons.com

PIOTR STANISZEWSKI

Komentarze inwestorów

Komentarze inwestorów

LESZEK MACIUSOWICZ

Dyrektor Zarządzający

Investment Management REDNET Property GroupInvestment Director

Heimstaden Investment CEEJASON DRENNAN

ul. Mokotowska 49

00-542 Warszawa

Polska

Knight FrankKnight Frank LLP z siedzibą w Londynie jest wiodącym i niezależnym globalnym doradcą w zakresie nieruchomości. Zatrudnia powyżej 19 000 pracowników w ponad 500 biurach w 60 krajach. Knight Frank doradza klientom, od indywidualnych właścicieli i nabywców, po największych deweloperów, inwestorów i najemców korporacyjnych.

Dentons jest największą na świecie firmą prawniczą, łączącą wybitnie utalentowany zespół 20 000 profesjonalistek i profesjonalistów, w tym 12 000 prawniczek i prawników, w ponad 200 lokalizacjach w więcej niż 80 krajach, z wyzwaniami i możliwościami, przed jakimi staje świat. Dzięki swojej policentryczności i podejściu nastawionemu na realizację celów, zaangażowaniu w rozwój integracji i różnorodności, jak również nagradzanemu sposobowi obsługi klientów, Dentons zmienia status quo, wspierając cele swoich klientów.

ul. Zajęcza 4

00-351 Warszawa

Polska