Kierunki zmian w budynkach biurowych

Jak w ostatnich miesiącach zmieniły się okoliczności na rynku nieruchomości? Jakie są teraz oczekiwania najemców względem właścicieli budynków? Jak nowe technologie zmienią biurowce? Ilu pracowników chce pracować w modelu hybrydowym? Jak zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom budynków biurowych?


W najnowszej publikacji eksperci Knight Frank udzielają odpowiedzi na te i wiele innych pytań, które stawiają sobie deweloperzy, właściciele nieruchomości oraz fundusze inwestycyjne.

Wypełnij prosty formularz i pobierz raport

Sektor biurowy wobec nowych okoliczności rynkowych

Czego oczekują najemcy?

Najemcy, z którymi rozmawiam nie negują potrzeby posiadania biura. Większość z nich widzi jednak potrzebę zmian, zarówno w organizacji pracy, jak też w przestrzeni biurowej.

- Karolina Wilczak-Łuczyńska

Dyrektor, Dział Reprezentacji Najemcy

Nowe okoliczności rynkowe

Spadek aktywności najemców przełożył się na zdecydowany wzrost współczynnika pustostanów, a długi proces inwestycyjny nie pozwala deweloperom na elastyczną reakcję na nowe okoliczności rynkowe.

- Elżbieta Czerpak

Dyrektor Działu Badań Rynku

Oczekiwane kierunki zmian w budynkach biurowych

Elastyczne podejście właścicieli do najemców

Właściciel budynku, przygotowując się do procesu negocjacji czy renegocjacji umowy najmu, powinien być nastawiony przede wszystkim na dialog z najemcą.

- Izabela Potrykus-Czachowicz

Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Wynajmującego

Rozwiązania, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa pracownika

Pojawienie się pierwszych przypadków koronawirusa w budynkach biurowych spowodowało radykalną zmianę podejścia zarządców i właścicieli nieruchomości. Ich uwaga skupiona jest przede wszystkim na zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa jego użytkownikom.

- Izabela Miazgowska

Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami

Wellbeing w budynkach biurowych

Biurowce oferujące szerokorozumiane udogodnienia i usługi, które mają na celu promocję zdrowia i poprawę samopoczucia będą zdecydowanie wyżej cenione przez najemców.

- Magdalena Oksańska

Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami - Compliance

Aspekty techniczne w biurowcu

W tej chwili dla większości użytkowników ważnym elementem jest posiadanie biura, którego przebudowę, zmianę aranżacji, przestawienie biurek lub wydzielenie stref dla poszczególnych grup osób można wykonać w prosty sposób, bezinwazyjnie oraz w krótkim czasie przy założeniu niskiego budżetu.

- Urszula Łuszpińska

Dyrektor Techniczny, Dział Zarządzania Nieruchomościami

Rozwiązania hybrydowe

Wymuszona pandemią praca zdalna przyspieszy rozpowszechnienie się elastycznego modelu pracy. Według ankiety przeprowadzonej przez Knight Frank, aż 79% spośród ponad 1.800 respondentów jest zdania, że po pandemii COVID-19 chciałoby pracować w modelu łączącym pracę zdalną z pracą z biura.

- Elżbieta Czerpak

Dyrektor Działu Badań Rynku

Zmiany w ofercie biurowców - Space-As-A-Service oraz nowe technologie w budynku biurowym

Do tej pory inwestorzy coraz chętniej wprowadzali w swoich nieruchomościach innowacyjne rozwiązania technologiczne głównie ze względu na poprawę efektywności zużycia zasobów oraz wygodę użytkowników. Obecnie do kluczowych czynników dołączyło bezpieczeństwo użytkowników biurowców.

- Marta Sobieszczak

Manager, Dział Doradztwa Strategicznego EMEA

Podnajem w budynku biurowym

Ze względu na elastyczną długość umowy podnajem jest na pewno atrakcyjną alternatywą dla najemców aktualnie poszukujących powierzchni biurowych. Aby zabezpieczyć interesy wynajmującego i uniknąć spornych kwestii w przyszłości potrzebne są odpowiednie zapisy w umowach najmu, o które trzeba zadbać już na etapie negocjacji.

- Monika Sułdecka-Karaś

Partner, Dyrektor Regionalny

Knight Frank LLP z siedzibą w Londynie jest wiodącym i niezależnym globalnym doradcą w zakresie nieruchomości. Zatrudnia powyżej 19 000 pracowników w ponad 500 biurach w 60 krajach. Knight Frank doradza klientom, od indywidualnych właścicieli i nabywców, po największych deweloperów, inwestorów i najemców korporacyjnych.

Knight Frank Sp. z o.o.

ul. Mokotowska 49

00-542 Warszawa

Skontaktuj się z nami

+48 22 596 50 50

kontakt@pl.knightfrank.com